Przewodniczący PKW w RMF FM: nie mamy jeszcze odpowiedzi od prezydenta na nasze wątpliwości.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński powiedział, że Komisja nie otrzymała do tej pory odpowiedzi od prezydenta na pismo, w którym zwraca uwagę na trudności w ewentualnym połączeniu wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego. Pismo takie zostało wystosowane do Andrzeja Dudy w miniony czwartek, 11 maja.   

Wojciech Hermeliński podkreślił w Rozmowie Popołudniowej w RMF FM, że jeśli zapadnie decyzja o wspólnym przeprowadzeniu tych głosowań, to PKW wraz z Krajowym Biurem Wyborczym zorganizuje takie połączone głosowania. „Połączenie referendum z wyborami samorządowymi, najtrudniejszymi wyborami z punktu widzenia liczenia głosów, z punktu widzenia też wyborcy - głosuje się do 4 organów, do 4 jednostek, to jest duże utrudnienie” – powiedział przewodniczący PKW. Zaznaczył że ustawa o referendum ogólnokrajowym nie pozwala na łączenie wyborów samorządowych i referendum, a to oznacza, że obie czynności musiałyby przeprowadzać odrębne komisje w odrębnych lokalach wyborczych. Wojciech Hermeliński wyjaśnił, że różnią się nie tylko obwody głosowania w wyborach samorządowych i referendach; w wyborach samorządowych nie można głosować na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania, co jest możliwie w referendum, w referendum głosuje się za granicą, a w wyborach samorządowych nie. Przewodniczący PKW dodał, że zakup dodatkowych urn dla komisji referendalnych oznaczałby wydatek rzędu 30 milionów złotych.

W ocenie Wojciecha Hermelińskiego PKW powinna najpóźniej w sierpniu wiedzieć, jaka jest decyzja w sprawie ewentualnego przeprowadzania jednego dnia wyborów samorządowych i referendum zapowiadanego przez Prezydenta RP. Przyznał, że do tej pory nie ma żadnej reakcji na sugestie Państwowej Komisji Wyborczej i przypomniał, że pismo skierowane do prezydenta trafiło także do wiadomości marszałków Sejmu i Senatu.

Sędzia Hermeliński powiedział także, że zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory samorządowe w 2018 roku wypadają w niedzielę, 11 listopada i PKW uznaje ten termin za niezbyt fortunny. W ocenie Wojciecha Hermelińskiego połączenie obchodów Narodowego Święta Niepodległości i wyborów samorządowych może prowadzić do naruszeń ciszy wyborczej podczas przemówień i uroczystości. Zdaniem przewodniczącego PKW ustawodawca powinien zastanowić się nad taką zmianą prawa, która dałaby premierowi, zarządzającemu wybory samorządowe, możliwość wyboru jednego z  kilku terminów.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej opowiedział się też za takimi zmianami, które umożliwiłyby szersze wykorzystanie systemu elektronicznego do przesyłania wyników wyborów z terenu kraju, zamiast dostarczania do siedziby PKW w Warszawie oryginałów protokołów z całej Polski. „Żeby nie dochodziło do sytuacji, że komisje okręgowe wiozą do nas tymi samochodami na sygnale protokoły, samolot z jednej komisji nie wystartował, bo jest mgła, więc czekamy. Można by było robić system elektroniczny z bezpiecznym podpisem” – powiedział Wojciech Hermeliński.

Przewodniczący PKW powiedział także, że do końca czerwca Komisja prowadzić będzie konsultacje dotyczące kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Przyznał, że Komisja skłania się do karty w formie broszury A4 z czytelną instrukcją i wyraźnie oddzielonymi listami kandydatów. Zdaniem Wojciecha Hermelińskiego taka karta jest wygodniejsza dla wyborcy niż alternatywna karta – tak zwana płachta, która może w dużych okręgach mieć nawet format A0 czyli ponad metr na 80 cm. W ocenie sędziego większość osób, z którymi spotykają się przedstawiciele PKW i KBW opowiada się do tej pory za kartą-broszurą.  Przewodniczący przypomniał, że konsultacje potrwają do wakacji, a jesienią PKW ogłosi, jaki wzór karty będzie obowiązywał w wyborach samorządowych. 

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:18-05-2017 18:48
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:19-05-2017 11:00
  Wprowadził:Anna Godzwon