Polski Związek Niewidomych: karta – „książeczka” lepsza, chcemy głosowania elektronicznego

Członkowie Polskiego Związku Niewidomych preferują kartę do głosowania w formie broszury formatu A4.  Osoby niewidome i niedowidzące opowiedziały się jednocześnie za wprowadzeniem głosowania elektronicznego, które ich zdaniem rozwiązałoby większość problemów osób z dysfunkcją wzroku, na jakie napotykają one  podczas wyborów. Przedstawiciele Związku wzięli udział w konsultacjach kształtu kart do głosowania w wyborach samorządowych w 2018 roku, prowadzonych przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze.

Szef KBW Beata Tokaj zaprezentowała proponowaną przez PKW kartę – „książeczkę” wraz z nakładką w alfabecie Braille’a oraz kartę formatu A0, będącą odwzorowaniem jednego z okręgów wyborczych w wyborach samorządowych z 2014 roku – również z odpowiednią nakładką. Minister Tokaj przypomniała, że osoby niewidome i niedowidzące, które uczestniczyły w konsultacjach w listopadzie ubiegłego roku skrytykowały „płachtę” jako niewygodną i wymagającą pomocy osoby trzeciej przy nałożeniu na niej nakładki.

Członkowie PZN zdecydowanie odrzucili kartę płachtę. Ich zdaniem jest niewygodna i nieporęczna, wymaga pomocy jeśli nie jednej, to nawet dwóch osób.  Podkreślali, że trudno ją opanować, znaleźć komitet i kandydata, na którego chce się zagłosować. Uczestniczący w konsultacjach uznali, że karta w formie broszury jest dla nich wygodniejsza, przyznawali jednak, że bez pomocy innej osoby może być kłopot z precyzyjnym nałożeniem nakładki oraz oddać ważny głos. Podkreślali też, że w wyborach parlamentarnych w 2015 roku zdarzały się problemy z dopasowaniem nakładki do karty . Zwracali także uwagę, że  wszystkie karty do głosowania w wyborach samorządowych powinny mieć taki sam rozmiar, by wyborca niewidomy i niedowidzący nie musiał radzić sobie z więcej niż jednym rodzajem nakładek. Zgłaszali również postulat, by na stronach internetowych znajdowały się przystępne informacje o listach kandydatów w każdym okręgu.

Przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych opowiedzieli się ponadto za jak najszybszym wprowadzeniem głosowania elektronicznego – za pośrednictwem Internetu, aplikacji telefonicznej lub specjalnego urządzenia w lokalu wyborczym. Ich zdaniem taka możliwość pozwoliłaby wyeliminować problemy osób niewidomych i niedowidzących z kartami i nakładkami.

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego kształtu karty jesienią tego roku.

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz poprzez kanały PKW i KBW w portalach społecznościowych. 

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:24-05-2017 14:58
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:25-05-2017 8:47
  Wprowadził:Anna Godzwon