Seniorzy z Wawra za kartą – broszurą

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z warszawskiego Wawra opowiedzieli się za kartą do głosowania w postaci książeczki. Podczas spotkania z przedstawicielami Krajowego Biura Wyborczego zgodnie uznali, że wielkoformatowa karta płachta jest niewygodna dla wyborcy, a osoby pracujące w obwodowych komisjach wyborczych oceniły, że takie karty byłyby utrudnieniem dla komisji nie tylko podczas wydawania kart, ale także podczas liczenia głosów.

Dyrektor Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego powiedział, że Państwowa Komisja Wyborcza konsultuje kształt kart w przyszłorocznych wyborach samorządowych z wyborcami, by nowa karta była jak najbardziej przyjazna dla obywateli i by ograniczyć do minimum liczbę głosów nieważnych. Podkreślił,  że PKW zgodnie z kodeksem wyborczym może wybrać pomiędzy jednostronnie zadrukowaną kartą, która w dużych okręgach wyborczych może przybrać nawet rozmiar A0, a kartą w postaci książeczki, która w odróżnieniu od wyborów samorządowych w 2014 roku będzie miała na pierwszej stronie instrukcję do głosowania, dalej spis treści, a dopiero potem listy komitetów wyborczych.

W dyskusji seniorzy zdecydowanie odrzucili kartę – „płachtę”.  Zdaniem uczestników konsultacji taka karta może uniemożliwiać oddanie ważnego głosu, jest duża i nieporęczna, trudno będzie zagłosować na niej w warunkach, jakie panują w lokalach wyborczych i wrzucić taką kartę do urny. Seniorzy jednogłośnie opowiedzieli się za kartą – „książeczką”, która w ich ocenie jest skonstruowana przejrzyście i zrozumiale dla wyborców.  Jednocześnie zgłosili szereg uwag do proponowanej treści informacji o zasadach głosowania. Pojawił się postulat zmiany kolejności poszczególnych punktów instrukcji i projekt zapisu, że brak znaku "x" na karcie do głosowania oznacza głos nieważny. Słuchacze UTW zwracali także uwagę, że konieczne jest także wyraźne podkreślenie, że wyborca ma jeden głos, głosuje na jedną listę i na jednego kandydata.

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz na kanałach PKW i KBW w portalach społecznościowych. 

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:25-05-2017 21:49
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:26-05-2017 10:39
  Wprowadził:Anna Godzwon