Młodzież z liceum Kołłątaja chce głosowania elektronicznego

Zastąpienie kart wyborczych głosowaniem elektronicznym postulowali uczestnicy konsultacji kształtu kart do głosowania w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Warszawie. Młodzi ludzie najchętniej zagłosowaliby przez Internet lub za pomocą urządzenia do głosowania w lokalu wyborczym. Dopóki nie będzie to możliwe, to karta wyborcza ich zdaniem powinna mieć postać broszury formatu A4, a nie wielkoformatowej karty.

Przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego zapoznali młodzież z podstawowymi zasadami prawa wyborczego i ze specyfiką wyborów samorządowych. Zaprezentowali im także poddane konsultacji kartę – „książeczkę”, proponowaną przez PKW oraz alternatywną kartę - „płachtę”.  W dyskusji uczniowie opowiedzieli się za kartą w formie broszury A4, ale skrytykowali proponowaną graficzną instrukcję głosowania i niektóre zapisy informacji, jak oddać ważny głos. Zaproponowali także wyraźniejsze określenie spisu listu list komitetów wyborczych.

Młodzi ludzie interesowali się także, czy i kiedy w Polsce będzie można głosować przez Internet. Ich zdaniem takie głosowanie mogłoby się odbywać niekoniecznie we własnym domu wyborcy czy przez aplikację w telefonie, ale przede wszystkim w specjalnych „głosomatach” w lokalach wyborczych, zabezpieczonych tak, by głos nie mógł być zniekształcony przez hakerów.  

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze prowadzą konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz poprzez kanały PKW i KBW w portalach społecznościowych.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:27-05-2017 22:03
    Wprowadził:Anna Godzwon