Seniorzy i młodzież z Grodziska Mazowieckiego o kartach wyborczych

Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego skupieni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz uczniowie z Konsultacyjnej Grupy Młodzieżowej wzięli udział w spotkaniu, poświęconym kształtowi kart wyborczych w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Spotkanie w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim odbyło się w ramach konsultacji, prowadzonych przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze.

Dyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów Lech Gajzler zaprezentował proponowaną przez PKW kartę-broszurę formatu A4 oraz alternatywną kartę – tzw. płachtę formatu A0. Podkreślił, że obie karty są dopuszczalne zgodnie z obowiązującym Kodeksem wyborczym. Zaznaczył, że celem konsultacji jest zebranie jak najwięcej głosów obywateli po to,  by karta, którą PKW przygotuje na wybory samorządowe nie nastręczała wyborcom żadnych trudności.

Seniorzy i młodzież mieli możliwość zapoznania się z oboma projektami kart. Zwyciężył pogląd, że karta-broszura jest poręczniejsza i łatwiejsza w użyciu. Jednocześnie w dyskusji padły uwagi do treści proponowanej instrukcji do głosowania.

Uczestników spotkania interesowała także ewentualna możliwość wprowadzenia w Polsce głosowania elektronicznego - przez Internet lub za pomocą urządzeń do głosowania w lokalach wyborczych. Dyrektor Gajzler podkreślił, że do takiego rozwiązania niezbędna byłaby stosowna nowelizacja Kodeksu wyborczego. Zauważył, że w Estonii, gdzie wprowadzono głosowania internetowe, z możliwości tej korzysta zaledwie około 10 % wyborców.

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz na kanałach PKW i KBW w portalach społecznościowych.  

 

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:11-05-2017 18:01
    Wprowadził:Anna Godzwon