Przewodniczący PKW: marszałkowie województw nadal mają obowiązek organizowania, przygotowania i przeprowadzenia wyborów

Uważamy, że Kodeks wyborczy nadal nakłada na marszałków obowiązek organizowania, przygotowania i przeprowadzenia wyborów. Marszałkowie twierdzą, że znowelizowane przepisy ten ciężar przerzucają na urzędników wyborczych. My się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że art. 156 Kodeksu wyborczego jest jednoznaczny – powiedział w Poranku Radia TOK FM Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, odnosząc się do stanowiska niektórych marszałków województw w sprawie drukowania i dostarczania kart do głosowania.

Zawetowanie przez Prezydenta RP nowelizacji Kodeksu wyborczego, zmieniającej zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także przygotowania do wyborów samorządowych – to główne tematy dzisiejszej, porannej rozmowy red. Jacka Żakowskiego z Przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim.

Najważniejsze fragmenty tej rozmowy prezentujemy poniżej.

Red. Jacek Żakowski (TOK FM): Zaczyna się kampania do samorządu terytorialnego. Czy te wybory są gotowe? Czy jesteście technicznie gotowi do tego?

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński: Jesteśmy w trakcie przygotowań. Jeszcze przed nami trochę czasu. Ale w zasadzie przestrzegamy co do joty kalendarza wyborczego. Już od momentu, kiedy ogłoszone zostało rozporządzenie premiera o zarządzeniu wyborów, zaczęły zgłaszać się pierwsze komitety wyborcze (…). Do 27 sierpnia mają prawo się zgłaszać. To już jest ostatni termin.

Red. Jacek Żakowski: Technicznie to będzie gotowe, bo bardzo dużo było obaw i jeszcze nawet niedawno ogłaszanych przez Krajowe Biuro Wyborcze. To się da zrobić technicznie, tak żeby nie było dobrych pretekstów do unieważnienia?

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński: Tak, no na pewno da się zrobić. Było sporo obaw. Te obawy jeszcze są. Niektóre już minęły co do urzędników wyborczych, co do komisarzy. Myśmy mieli zastrzeżenia, czy nowi komisarze bez doświadczenia, już nie sędziowie, poradzą sobie. Różnie z tym bywało, ale nie najgorzej jest. Natomiast teraz jest z kolei problem z samorządami, głównie jeśli chodzi o marszałków województw, którzy w jakiś sposób kontestują możliwości wykonywania nałożonych na nich obowiązków. Uważamy, że Kodeks wyborczy nadal nakłada na marszałków obowiązek organizowania, przygotowania, przeprowadzenia wyborów. Marszałkowie twierdzą, że znowelizowane przepisy ten ciężar przerzucają na urzędników wyborczych. My się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że art. 156 Kodeksu wyborczego jest jednoznaczny.

Red. Jacek Żakowski: Ale istota tego sporu jest jaka, panie sędzio?

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński: Jest taka, że marszałkowie nie chcą wykonywać tych obowiązków, które dotychczas były wykonywane przez samorządy.

Red. Jacek Żakowski: Bo? Bo to jest drogie czy dlatego, że nie lubią PiS-u, czy dlatego, że lubią PiS?

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński: Nie dlatego, że jest drogie, bo pieniądze są przekazywane. Nawet niektórzy marszałkowie, jakby nie wiem, czy to w ramach protestu, odsyłają te pieniądze na konto Krajowego Biura Wyborczego. Myślę, że wynika to z tego, że starają się wykorzystać nowe przepisy. Interpretują je w swoisty sposób. Twierdzą, że obowiązki, które dotychczas były wykonywane, powinny być wykonywane przez urzędników wyborczych, przez ten korpus urzędników wyborczych. Ale to jest korpus, to są urzędnicy, którzy nie mają żadnego tytułu prawnego, żeby zawierać umowy z drukarniami. Nam chodzi głównie o drukowanie kart. To jest jakby tym punktem spornym, kto ma to robić.

Red. Jacek Żakowski: Marszałek Pomorski, tak?

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński: Między innymi. Jeszcze inni marszałkowie. Myśmy takie wyraźne pisma wystosowali do marszałków informujące, jaki jest stan prawny i domagający się jego przestrzegania.

Red. Jacek Żakowski:  I słuchają się? Wydrukują te karty?

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński: Dopiero te pisma zostały wysłane.

Red. Jacek Żakowski: Dwa miesiące są do wyborów…

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński: Dwa miesiące.  Dla nas to jest zadziwiający ten przedziwny opór, bo jednak to jest ważna rzecz – drukowanie i dostarczanie kart do głosowania to jest ważna rzecz.

Red. Jacek Żakowski: A jak się uprą, to co?

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński: Nie wyobrażam, żeby się uparli, żeby nie wykonali tego. To jest dla mnie w ogóle niewyobrażalne (…). Już z większością organów administracji te porozumienia zostały zawarte pomiędzy Szefem Krajowego Biura Wyborczego i administracją. Natomiast w tych dwóch czy trzech przypadkach jest taki dziwny opór.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:17-08-2018 10:54
    Wprowadził:Wojciech Sebastian Dąbrówka
  • Data modyfikacji:17-08-2018 16:14
    Wprowadził:Wojciech Sebastian Dąbrówka