WYJAŚNIENIE PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ Z DNIA 21 PAŹDZIERNIKA 2005 R. W SPRAWIE TERMINU OBOWIĄZYWANIA "CISZY WYBORCZEJ" W PRZYPADKU PRZEDŁUŻENIA GŁOSOWANIA

Wyjaśnienie
Państwowej Komisji Wyborczej
w sprawie terminu obowiązywania „ciszy wyborczej” 
w przypadku przedłużenia głosowania

Państwowa Komisja Wyborcza informuje o swoim stanowisku w sprawie terminu obowiązywania zakazów prowadzenia kampanii wyborczej oraz podawania do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań przedwyborczych i wyników wyborów, a także wyniku sondaży przedwyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Zgodnie art. 76 b ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2000 r. N 47, poz. 544) kampanii wyborczej nie można prowadzić na 24 godziny przed dniem głosowania i w dniu głosowania aż do jego zakończenia. Takie same ograniczenia dotyczą podawanych do publicznej wiadomości sondaży wyborczych, o których mowa w art. 76 c tej ustawy oraz  prowadzenia agitacji wyborczej, o której mowa w art. 77 ust. 1 ustawy.

W przypadku, gdyby głosowanie w którymkolwiek obwodzie głosowania na terenie kraju zostało przedłużone lub odroczone w trybie art. 59 ust. 1 powołanej ustawy, zakaz prowadzenia kampanii wyborczej, publikowania sondaży wyborczych oraz prowadzenia agitacji wyborczej będzie obowiązywał do najpóźniejszej godziny, do której przedłużono głosowanie.

Przewodniczacy Państwowej Komisji Wyborczej: Ferdynand Rymarz

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:22-02-2016 14:37
    Wprowadził:Bartosz Goździk