Szef KBW w Onet.pl : w przyszłym tygodniu rozmowy z sejmowymi prawnikami

Na przyszły tydzień zaplanowane zostały rozmowy przedstawicieli Krajowego Biura Wyborczego z prawnikami z Biura Legislacyjnego Sejmu o projekcie zmian w Kodeksie wyborczym – poinformowała w programie Onet Opinie Szef KBW Beata Tokaj. Przypomniała, że Państwowa Komisja Wyborcza krytykuje proponowane rozwiązania dotyczące nowych komisarzy wyborczych oraz kształtu organów wyborczych – w tym Krajowego Biura Wyborczego. Zaznaczyła, że Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński spotkał się w tej sprawie z Marszałkiem Sejmu, Markiem Kuchcińskim, zabrał także głos w sejmowej debacie nad proponowanymi zmianami. „Będziemy pracować z legislatorami i zastanawiać się między innymi nad tym, jak zapewnić między innymi apolityczność nowych komisarzy wyborczych” – podkreśliła Szef KBW. W ocenie Beaty Tokaj także stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego może zostać upolitycznione, skoro kandydatów na nie będą wysuwać Sejm Senat i prezydent.

Minister Tokaj powtórzyła, że głównym problemem projektowanej nowelizacji jest czas – a raczej jego brak. Wyjaśniła, że od momentu wejścia w życie ustawy PKW będzie mieć dwa miesiące na powołanie nowych komisarzy wyborczych, a nie wiadomo, skąd mieliby się rekrutować kandydaci. Komisarze wojewódzcy będą mieć 3 miesiące na wytyczenie nowych okręgów wyborczych a komisarze powiatowi – kolejny miesiąc na wyznaczenie granic obwodów głosowania. „Jeżeli powołamy zupełnie nowe osoby, które nie znają się na prawie wyborczym to jest zbyt mało czasu na ich przeszkolenie i zrealizowanie przez nich ustawowych zadań – podkreśliła Beata Tokaj. Zaznaczyła, że także preferencje komisarzy co do podziału kraju na okręgi wyborcze mogą być różne. Przypomniała, że obecnie co do zasady każda gmina jest jednym okręgiem wyborczym, nie dzieli się także sołectw. „Ale to się może zmienić” – przyznała Szef KBW.

W ocenie Beaty Tokaj system sędziowski w PKW sprawdził się i nie ma powodów, by odchodzić od niego w kierunku partyjno-rządowego, co proponują autorzy projektu. Podkreśliła, że obecny system ten jest wysoko oceniany przez instytucje międzynarodowe, takie jak OBWE czy Komisja Wenecka. „Być może temu, co się dzieje teraz z prawem wyborczym te organizacje będą się przyglądać” – dodała.

Szef KBW skomentowała także pojawiające się wśród polityków głosy, że PKW i KBW krytykują planowane zmiany, bo nie chce im się pracować. „Nigdy nie mówiliśmy, że tych wyborów nie da się przeprowadzić,  my tylko mówiliśmy, że może być chaos i zagrożenie dla sprawnego przeprowadzenia wyborów” – oświadczyła.

Beata Tokaj powtórzyła, że PKW pozytywnie ocenia niektóre z zaproponowanych rozwiązań – jak wprowadzenie kamer do lokali wyborczych czy przepis, że karta do głosowania ma mieć formę „książeczki”.  Zaznaczyła jednak, że przygotowanie systemu do transmisji internetowej z lokali wyborczych już na przyszłoroczne wybory samorządowe może być utrudnione. Nie we wszystkich lokalach jest bowiem dostęp do Internetu, a wyposażenie lokali w obwodowych komisjach wyborczych wymagać będzie wielomiesięcznych przetargów.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:24-11-2017 14:06
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:24-11-2017 14:07
  Wprowadził:Anna Godzwon