Sędzia Niemcewicz z młodzieżą w Katowicach o prawie wyborczym

Dwustu uczniów z dziewięciu szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego wzięło udział w spotkaniu pod hasłem „Demokratyczne prawo wyborcze” z udziałem członka Państwowej Komisji Wyborczej, sędziego Janusza Niemcewicza. Spotkanie, które odbyło się w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim było zwieńczeniem cyklu spotkań, organizowanych przez Komisarza Wyborczego w Katowicach, Barbarę Suchowską oraz Dyrektora Delegatury KBW w Katowicach  - Wojciecha Litewkę, a poświęconych zagadnieniom prawa wyborczego.

Sędzia Janusz Niemcewicz mówił między innymi o wnioskach płynących z raportu z konsultacji kształtu kart do głosowania. W konsultacjach tych, zakończonych w czerwcu, brali udział także uczniowie z województwa śląskiego. Pełny raport  z konsultacji zostanie opublikowany w poniedziałek, 25 września. Na konferencji prasowej przedstawią go Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński i Szef Krajowego Biura Wyborczego, Beata Tokaj.

Młodzi ludzie, dla których wybory samorządowe w 2018 roku będą pierwszym głosowaniem w życiu, mogli także dowiedzieć się, jak głosować, by oddać ważny głos, jak zostać kandydatem w wyborach samorządowych i jak zgłosić się do pracy w obwodowej komisji wyborczej.  Ponadto uczniowie poznali różnice między rejestrem a spisem wyborców, zasady głosowania za granicą oraz zadania PKW i KBW.

Delegatura KBW w Katowicach planuje kolejne spotkania z młodzieżą śląskich szkół na wiosnę przyszłego roku.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:22-09-2017 13:30
    Wprowadził:Anna Godzwon