Wojciech Hermeliński: większość uczestników konsultacji za kartą - „książeczką”

Pytamy obywateli, bo chcemy uzyskać jak najwięcej opinii, jak powinna wyglądać nowa karta wyborcza – mówił w Polskim Radiu 24 Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Przyznał, że podczas dotychczasowych spotkań zdecydowana większość uczestników konsultacji opowiedziała się za kartą zbroszurowaną w formacie A4.

Sędzia Hermeliński wyjaśnił, że karta – „książeczka” jest przez wyborców uważana za bardziej poręczną i wygodniejszą w użyciu. Jak podkreślił, w wyborach samorządowych wyborcy dostaną w zależności od miejsca zamieszkania trzy lub cztery karty do głosowania, dlatego też taki format karty byłby łatwiejszy do posłużenia się, niż karta wielkoformatowa. Taka karta, jak zauważył Przewodniczący PKW w niektórych okręgach wyborczych mogłaby przyjąć nawet rozmiar A0. Dodał, że przeciwne dużym kartom są osoby starsze oraz niepełnosprawni, w tym niewidomi, którzy posługują się przy głosowaniu specjalną nakładką w alfabecie Braille’a. „Na tak dużej karcie niknie również informacja o sposobie głosowania” – podkreślił sędzia Hermeliński.

Przewodniczący Państowej Komisji Wyborczej zaznaczył, że między innymi brak wyraźnej informacji, jak głosować, był jednym z zarzutów wobec kart w wyborach samorządowych w 2014 roku. Innym – jak przyznał – było umieszczenie od razu na pierwszej stronie konkretnego komitetu wyborczego. „Jeśli ostatecznie zdecydujemy, że w wyborach samorządowych będzie obowiązywać karta – „książeczka”, to chcemy uniknąć tego niewłaściwego ułożenia karty” – podkreślił sędzia Hermeliński. Wyjaśnił, że na pierwszej stronie proponowanego przez Państwową Komisję Wyborczą wzoru karty znajduje się informacja, jak głosować, dalej spis treści a potem dopiero listy komitetów wyborczych.  

Państwowa Komisja Wyborcza będzie prowadzić konsultacje kart do głosowania do końca czerwca. Opinie można przekazywać między innymi poprzez stronę internetową PKW oraz profile Komisji i Krajowego Biura Wyborczego na portalach społecznościowych. Po wakacjach zostanie ogłoszony raport z konsultacji, który będzie miał charakter doradczy przy podejmowaniu przez PKW decyzji o wzorze karty. Decyzję o tym, jakie karty do głosowania będą obowiązywały w wyborach samorządowych, Komisja podejmie jesienią tego roku.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:12-06-2017 15:17
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:12-06-2017 15:22
  Wprowadził:Anna Godzwon