Karol Piwoński zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram wybory"

Karol Piwoński z VIII Liceum Ogólnokształcącego im.Władysława IV w Warszawie zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”, którego finał odbył się dziś w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. Drugie miejsce zajął Jakub Żebrowski z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Bosko z Łodzi, a trzecie – Karolina Grygorczyk z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika - Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej. Konkurs zorganizowały Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze.

Według przewodniczącego PKW sędziego Wojciecha Hermelińskiego poziom konkursu był tak wysoki, że Komisja miała dziś problem z wyłonieniem laureatów. "Powinno być 21 pierwszych miejsc" - przyznał przewodniczący PKW dodając, że Komisja jest pełna uznania dla wiedzy i świadomości prawa wyborczego uczestników dzisiejszego finału.

Przewodniczący PKW zauważył, że karta wyborcza to kawałek papieru, który ma w sobie ogromną moc. Dodał, że frekwencja wyborcza w Polsce nie jest zadowalająca, ale wyraził nadzieję, że młodzi uczestnicy konkursu będą mogli wpływać na świadomość wyborczą.  "Liczymy na to, że państwo, jako przyszli wyborcy, młodzi, aktywni obywatele, członkowie społeczeństwa obywatelskiego, które jest jednym z filarów demokracji, powoli zaczniecie tę rzeczywistość zmieniać przy pomocy karty wyborczej" – powiedział do finalistów konkursu szef PKW.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne: za I miejsce - 1200 złotych, za II – 700 złotych, a za III - 500 złotych. Opiekunowie najlepszych uczniów także otrzymali nagrody w wysokości 500 złotych. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory” został zorganizowany przez PKW i KBW by upowszechniać wiedzę o prawie wyborczym i propagować ideę udziału w wyborach oraz świadome uczestnictwo w procesie wyborczym.

21 finalistów zostało wyłonionych spośród ponad 4,5 tysiąca uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przystąpili do konkursu. W pierwszym etapie konkursu uczniowie zmierzyli się z testem z wiedzy o prawie wyborczym, w drugim – pisali esej na jeden z trzech tematów, dotyczących historii i współczesnych wyzwań prawa wyborczego.

Podczas dzisiejszego finału uczestnicy odpowiadali na trzy losowo wybrane pytania ze znajomości Kodeksu wyborczego o różnym stopniu trudności. Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej wraz z Szefem Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj oceniali poprawność merytoryczną, staranność wypowiedzi i użytej argumentacji oraz umiejętności retoryczne uczestników.

 Następna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” odbędzie się w przyszłym roku.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:25-04-2017 15:48
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:16-08-2017 15:07
  Wprowadził:Anna Godzwon