100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu z udziałem przedstawicieli Państwowej Komisji Wyborczej

28 listopada, w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP, odbyło się uroczysta sesja Izby Wyższej Parlamentu. W uroczystości z udziałem Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu uczestniczyli również Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sędzia Sylwester Marciniak i Szef Krajowego Biura Wyborczego Minister Magdalena Pietrzak.

– Inauguracyjne posiedzenie Senatu I kadencji 28 listopada 1922 r. było wielkim świętem odrodzonej Rzeczypospolitej. Państwa niepodległego, budującego się, nowoczesnego, demokratycznego. Senat był przede wszystkim ważnym znakiem ciągłości polskiej państwowości – mówił Prezydent Andrzej Duda do zgromadzonych w Sali Posiedzeń Senatu.

– W czasach PRL uznano, iż Senat był niepotrzebny. Potem wreszcie przyszedł rok 1989. Jakże wielu senatorów – wtedy to byli działacze opozycji demokratycznej – postanowili właśnie tu, w ławach senackich walczyć o kształt demokratycznej, wolnej i w pełni suwerennej Rzeczpospolitej, III Rzeczpospolitej. My dziś po 100 latach wspominamy tamtych senatorów, którzy znakomicie przysłużyli się Polsce – stwierdziła w trakcie swojego przemówienia Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– Kiedy Polska znikała z mapy Europy, znikał także Senat. Kiedy Polska się odradzała, Senat odradzał się wraz z nią. 100 lat temu jednym z pierwszych zadań Senatu było scalenie podzielonego kraju i połączenie w jeden organizm państwowy ziem wyzwolonych spod trzech zaborów. Senat związany jest z najlepszymi kartami w historii Polski. Jego restytucja w 1989 r. w pierwszych naprawdę wolnych wyborach oznaczała powrót Polski do rodziny państw demokratycznych i suwerennych –  Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Początkowo, po odzyskaniu niepodległości, w II RP funkcjonował jednoizbowy Parlament. Dopiero konstytucja z marca 1921 roku przywróciła przedrozbiorową tradycje, w której władza ustawodawcza składała się z Sejmu i Senatu.

Rejestr zmian

 • Data utworzenia

  06-12-2022 13:35

  Wprowadził:

  Marcin Chmielnicki

 • zobacz cały rejestr

 • Data modyfikacji

  06-12-2022 13:40

  Wprowadził:

  Marcin Chmielnicki

 • Data modyfikacji

  06-12-2022 13:41

  Wprowadził:

  Marcin Chmielnicki

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij