Informacja PKW w sprawie pisma z dnia 23 kwietnia 2020 r., znak: ZPOW-421-10/20, skierowanego do komisarzy wyborczych

W związku z informacjami, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej odnośnie do pisma z dnia 23 kwietnia 2020 r. (znak: ZPOW-421-10/20) przesłanego komisarzom wyborczym, Państwowa Komisja Wyborcza informuje:

Przepisy Kodeksu wyborczego wskazują, które rozstrzygnięcia w zakresie swoich ustawowych uprawnień Państwowa Komisja Wyborcza podejmuje w formie uchwał.

Oznaczone wyżej pismo z dnia 23 kwietnia 2020 r., skierowane do komisarzy wyborczych, w żadnej mierze nie miało charakteru rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, dlatego też nie mogło zostać wydane w formie uchwały. Miało ono na celu wyłącznie poinformowanie o obowiązującej od 18 kwietnia 2020 r. regulacji zawartej w art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695). Należy również podkreślić, że kierowanie tego rodzaju informacji do innych podmiotów, w tym komisarzy wyborczych i organów jednostek samorządu terytorialnego, a także podpisywanie ich przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej w imieniu Komisji, jest od lat stosowaną i niekwestionowaną praktyką.

W swym piśmie Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wskazał jedynie wymogi formalnoprawne, jakie winien spełniać wniosek złożony w tym trybie. Ponieważ do urzędów gmin wpłynęły anonimowe wnioski w tej sprawie, zaistniała pilna konieczność udzielenia gminom informacji co do trybu postępowania, aby zapobiec przekazaniu spisów wyborców, tj. danych osobowych wyborców, osobom do tego nieuprawnionym. Podkreślić należy, że pismo było odpowiedzią na licznie napływające pytania ze strony gmin.

W świetle powyższego informacje medialne dotyczące rzekomo nieprawidłowego charakteru pisma z dnia 23 kwietnia 2020 r. przekazanego komisarzom wyborczym, jak również komentarze sugerujące brak uprawnień Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej do podpisania i przekazania powyższej informacji gminom, muszą być uznane za nieprawdziwe.

Zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej
Wojciech Sych

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    25-04-2020 22:14

    Wprowadził:

    Paweł Chojecki

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij