Światowy Dzień Wyborów

2 lutego 2023 roku obchodzimy Światowy Dzień Wyborów. Święto przypada zawsze w pierwszy czwartek lutego. Ustanowiono je w 2005 roku podczas Konferencji Światowych Organizacji Wyborczych w Siófok na Węgrzech.

Obchody mają przypominać o powszechnym prawie obywateli do udziału w wyborach oraz poszanowaniu demokratycznych praw i wolności obywatelskich. Tego dnia w wielu państwach organizowane są konferencje, warsztaty i seminaria, które mają upowszechniać wiedzę na temat procesów wyborczych i przyczyniać się do zwiększania liczby obywateli, którzy korzystają z prawa do głosowania. 

Zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, proklamowaną podczas trzeciej sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1948 roku w Paryżu, prawo do głosowania jest jednym z podstawowych praw człowieka. Światowy Dzień Wyborów ma przyczyniać się do upowszechniania demokratyzacji systemów funkcjonowania państw w każdym zakątku Ziemi. Dostęp do wyborów i referendów oraz przejrzystość procesu wyborczego jest wykładnikiem poziomu demokracji danego państwa.
 

Rejestr zmian

 • Data utworzenia

  01-02-2023 15:26

  Wprowadził:

  Marcin Chmielnicki

 • zobacz cały rejestr

 • Data modyfikacji

  01-02-2023 15:36

  Wprowadził:

  Marcin Chmielnicki

 • Data modyfikacji

  01-02-2023 17:30

  Wprowadził:

  Marcin Chmielnicki

 • Data modyfikacji

  01-02-2023 17:36

  Wprowadził:

  Marcin Chmielnicki

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij