Wybory Prezydenta RP 2020: "Co to jest cisza wyborcza?" (poradnik i spot PKW)

Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania - w najbliższy piątek o północy, i potrwa do jego zakończenia.

Zakaz agitacji wyborczej

W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Przebywając w lokalu wyborczym zabrania się również m. in. eksponowania napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny. 

Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Państwowa Komisja Wyborcza nie zajmuje się oceną, czy w danym przypadku doszło do naruszenia zakazów prowadzenia agitacji wyborczej. Należy to do organów ścigania i sądów. 

Zakaz publikowania sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie wolno upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny od pięciuset tysięcy do miliona złotych.

Materiały opublikowane przed ciszą wyborczą

Materiały wyborcze zamieszczone przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usuwane z przestrzeni publicznej na czas ciszy wyborczej. Nie wolno ich modyfikować ani przemieszczać, ponieważ może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej.

Wybory Prezydenta RP 2020 - "Co to jest cisza wyborcza?" (j.polski migowy)

Wybory Prezydenta RP 2020 - "Co to jest cisza wyborcza?"

Rejestr zmian

 • Data utworzenia

  26-06-2020 12:39

  Wprowadził:

  Kamil Gierasiński

 • zobacz cały rejestr

 • Data modyfikacji

  26-06-2020 12:42

  Wprowadził:

  Kamil Gierasiński

 • Data modyfikacji

  26-06-2020 12:45

  Wprowadził:

  Kamil Gierasiński

 • Data modyfikacji

  26-06-2020 12:46

  Wprowadził:

  Kamil Gierasiński

 • Data modyfikacji

  26-06-2020 12:48

  Wprowadził:

  Kamil Gierasiński

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij